Klášter v Teplé prožívá renesanci, do oprav jde půl miliardy

Klášter premonstrátů v Teplé prochází od loňska rozsáhlou rekonstrukcí. Celkem jde do oprav půl miliardy korun, což je největší investice v novodobé historii kláštera. Oprava klíčových prostor, konventu a prelatury skončí na přelomu roku. Památku si dnes prohlédl i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)

Zdroj: Česká televize

Klášter premonstrátů v Teplé prochází od loňska rozsáhlou rekonstrukcí. Celkem jde do oprav půl miliardy korun, což je největší investice v novodobé historii kláštera. Oprava klíčových prostor, konventu a prelatury skončí na přelomu tohoto roku. Veřejnosti se postupně otevře v druhé polovině roku 2015. Památku si dnes prohlédl i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL): "Obnova kláštera v Teplé je obrovsky úspěšným projektem. Vidíme tu, jak je důležité umět čerpat evropské peníze."
"Cílem je vrátit objekt do stavu, v jakém byl zhruba na počátku 20. století. Standardně udržován byl totiž ještě během první republiky," uvedl ředitel památkového ústavu v Lokti Tomáš Karel. Klášter poté pustl a výrazně zchátral za socialismu, kdy v něm působila armáda. Tehdy byla zbořena i část objektů hospodářského zázemí. Díky vzorové obnově se podaří obnovit historicky nejcenější část a tou jsou objekty prelatury a konventu. Celý článek si můžete přečíst zde včetně krátké reportáže.řečíst zde včetně krátké reportáže.

 

 

 

IOP-logo