Koncerty konané v prostorách kláštera premonstrátů Teplá – 2022
PROGRAM KONCERTŮ KE STAŽENÍ V PDF ZDE
28. 5.
MARCO SCHIAVO a SERGIO MARCHEGIANI
Modrý sál
20:00
Světově proslulé klavírní duo z Itálie.
Duo Schiavo-Marchegiani vystupuje společně od roku 2006 po celém světě, hraje v těch nejprestižnějších sálech i na světových festivalech. Díky své oslnivé kariéře jsou umělci pravidelnými hosty nejlepších světových orchestrů.
V roce 2014 společnost Decca vydala jejich první CD zcela věnované Franzi Schubertovi s názvem Schubert for two, které obdrželo vynikající recenze. V roce 2018 u společnosti Decca vyšlo CD se všemi Uherskými tanci a 16 Valčíky op. 39 Joh. Brahmse, které stejně jako předešlé CD získalo významné pětihvezdičkové ocenění u odborného časopisu Amadeus.
V roce 2020 vyšlo nejnovější CD u stejné firmy s koncerty pro dva klavíry a orchestr Mozarta a Koželuha za doprovodu Royal Philharmonic Orchestra London pod taktovkou Gudni Emilssona. Oba pianisté v současné době vyučují na konzervatořích v Alessandrii a Potenze, pravidelně vedou mistrovské kurzy a jsou vyhledávanými členy soutěžních porot klavírních soutěží po celém světě.
11. 6.
DUO BEAUTIFUL STRINGS
Opatská zahrádka
20:00
Monika Urbanová (housle)
Hedvika Mousa Bacha (harfa)
Houslistka Monika Urbanová a harfistka Hedvika Mousa Bacha založily Duo Beautiful Strings již během svých studií na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze v roce 2010. Za sebou měly vítězství v různých mezinárodních soutěžích i sólové zkušenosti. Od té doby společně vystupují na koncertních pódiích jak v České republice, tak i v zahraničí.
V letech 2011-2013 vystupovaly v představení Easy Living divadla Mlejn. Šlo o nevšední spojení klasické hudby se vzdušnou vertikální akrobacií.
Vystupovaly na festivalech Mezinárodní varhanní festival ve Filipově, Nekonvenční žižkovský podzim, Středočeské kulturní léto, Léto v parcích, Pražský Montmartre ad.
Věnují se také koncertům pro děti – jejich pořad pro MŠ a ZŠ „Za poznáním tajů hudby“ úspěšně prezentovaly v mnoha mateřských školkách v Praze a okolí.
Zapojily se též do projektu „Hudba pro seniory“ a rády přináší radost z hudby do domovů a pečovatelských zařízení pro nejstarší generace.
Jejich široký a pestrý repertoár od baroka až po současnost, virtuozita a preciznost hry sklízí úspěchy hudebních kritiků i široké veřejnosti.
1. 7.
DREI ENGEL
Modrý sál
20:00
Markéta Böhmová (soprán)
Pavla Radostová (soprán)
Lucie Karafiátová (alt)
Jiří Havrlant (cembalo)
Dámské pěvecké trio s cembalovým virtuosem je doslova spojením čtyř živlů v jeden harmonický prvek. Jejich předností je nejen historicky poučená interpretace hudby, ale skutečné emoce a obrovská energie, kterými si získávají posluchače.
Markéta Böhmová od roku 2016 pravidelně hostuje ve většině velkých českých divadel. Pátým rokem je stálou členkou souboru Czech ensemble baroque, který se zabývá autentickou interpretací staré hudby. Pravidelně spolupracuje s mnoha orchestry - AKAMUS, L'armonia Terrena, Česká filharmonie, Czech virtuosi, Filharmonie Brno aj.
Pavla Radostová jako sólová a ansámblová zpěvačka pravidelně spolupracuje se soubory různých žánrových zaměření - Ensemble Opera Diversa, Czech Ensemble Baroque, Tupá Šídla, Musica Laetitia, Collegium 1704, Ensemble Inégal, Filharmonie Brno, Brno Contemporary Orchestra, orchestr BERG, Musica Aeterna. V roce 2018 debutovala jako Barena v opeře Její pastorkyňa Leoše Janáčka v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.
Lucie Karafiátová se jako sólistka začala na koncertních pódiích objevovat od roku 2011. Intenzívně se věnuje interpretaci staré hudby. Je stálou členkou The Czech Ensemble Baroque. V září 2013 absolvovala svůj debut s ansámblem Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse a od té doby s ansámblem pravidelně vystupuje. Spolupracuje s L'armonia Terrena dirigenta, Capella Ornamentata a Czech Virtuosi. Je zakladatelkou vokálního ansámblu Illegal Consort.
Jiří Havrlant vystudoval obor hra na klavír na Janáčkově konzervatoři, ve studiu pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v oboru hra na historické klávesové nástroje. Spolupracoval s řadou souborů např. Collegium Marianum, Czech Ensemble Baroque, Ensemblem Aerea aj. S flétnistkou Michaelou Ambrosi tvoří duo Musica neglecta.
22. 7.
ŠTĚPÁN RAK a hosté ROHÁČI
Modrý sál
20:00
Společný večer legendárního kytaristy a populární folkové skupiny.
Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.
V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.
V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J.A. Komenského VIVAT COMENIUS. V roce 2002 vystupuje Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko.
V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje. V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.
Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou v roce 1982 na HAMU založil. Významným okamžikem bylo vystoupení 4. 11. 2007 ve Florencii v Galerii Uffizi, kde společně s Alfredem Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta.
27. 8.
NAJPONK TRIO
Modrý sál
20:00
Najponk (piano)
Taras Voloschuk (bass)
Marek Urbánek (bicí)
Klavírista Najponk vychází přímou čarou z klasických jazzových kořenů - swingujícího rytmu a blues. Jeho hra je osobitou reinterpretací jazzové klasiky bez zbytečných avantgardních experimentů, která vyniká nápaditostí, virtuozitou a hráčským enthusiasmem. Poetickým hudebním projevem spolu s kultivovaným úhozem a dokonalým jazzovým frázováním se řadí mezi "storytellers" - vypravěče příběhu, představující v hudebním světě nejvyšší interpretační metu. Rozvíjení jazzové tradice v rámci jejích původních zákonitostí nejlépe vystihují jeho vlastní kompozice.
17. 9.
ENSEMBLE FIORELLO – TRIO
Modrý sál
19:00
Magdalena Malá (housle)
Jana Vavřínková (viola)
Helena Matyášová (violoncello)
Ensemble Fiorello (italsky kvítek či květina) je dámský komorní soubor, který se zabývá interpretací staré hudby na dobové nástroje či jejich kopie. Vznikl v roce 2011 v Praze ze společného nadšení mladých profesionálních interpretek, které spojil zájem o kulturu a umění historických období. Repertoár souboru tvoří pestrá paleta vokální a instrumentální hudby, která zněla na šlechtických dvorech významných kulturních center barokní Evropy. Snahou Ensemble Fiorello je umožnit posluchačům cestování v čase staletími zpět a navodit tak atmosféru dob dávno minulých. Soubor vystoupil na mnoha koncertních či festivalových pódiích doma i v zahraničí. V roce 2012 získal stipendium na Mezinárodní kurzy staré hudby v rakouském Gmundenu, kde obdržel 1. cenu v soutěži "ABA Music Award". Poté následovala pozvání na mezinárodní festivaly Salzkammergut Festwochen Gmunden, Klassik Festival Schloss Kirchstetten či vystoupení v rámci koncertního cyklu ORF Radiokulturhaus Wien v Rakousku.
V Německu se soubor představil na významných festivalech Winter im Schwetzingen a Internationale Händel-Festspiele Göttingen 2015, nebo na Schwarzenberger Schlosskonzerte 2019 ve městě Scheinfeld. Na Slovensku pak Ensemble Fiorello hostoval na Mezinárodním festivalu duchovní hudby Musica Sacra Nitra či Nitrianska hudobna jar, a na festivalu historické hudby na gotické cestě Ars Antiqua Europae in via Gothica v Rožnavě.
Na domácích pódiích účinkoval např. na festivalech Haydnovy hudební slavnosti, Hudební léto Borska, Podlipanské kulturní slavnosti, cyklus koncertů Táborský triptych, Hudební pátky v Chrudimi, Hudba na soutoku (České Budějovice), či na Festivalu barokních umění v Českém Krumlově. V roce 2015 byl Ensemble Fiorello také součástí rozsáhlého multikulturního projektu Plzeň 2015, evropské hlavní město kultury, v jehož rámci vystoupil na Festivalu 9 týdnů baroka.
15. 10.
JAZZ INDUSTRY
Modrý sál
19:00
Jazzové uskupení Jiřího Podlipného.
Jazzové seskupení Jazzindustry se vykrystalizovalo kolem pianisty Jiřího Podlipného. Po letech tvůrčího opracovávání jazzových standardů zjistili, že nejlépe hrají vlastní skladby. Rádi hrají bossanovu a další latinskoamerické inspirace. Jak říkají, každý koncert je pro ně svátek, hudbu nemají pro obživu, ale pro naplnění duše.
****************************************************************
Vstupné na koncerty:
250 Kč na osobu
Přeprodej:
Klášter Teplá, Hroznatova akademie
Infocentrum města Mariánské Lázně
Info:
Tel.: 353 394 463
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
****************************************************************
ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!
Aktuální informace najdete v sekci AKTUALITY.