Spolek přátel kláštera Teplá

Index

Spolek přátel Kláštera Teplá v německém Esslingen am Neckar

Verein der Freunde des Stifts Tepl zu Esslingen am Neckar e. V.

 

Založení

Spolek přátel Kláštera Teplá byl založen 15. června 1995. Od té doby přispívá k obnově českého Kláštera premonstrátů v Teplé, který leží 15 km východně od Mariánských Lázní, tedy v prostředí západočeských lázní Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Konstantinovy Lázně.

Stanovení cíle a úkolů

SpolekPratel-logoNáš spolek se zavázal napomáhat vleklé rekonstrukci budov, ale také i kulturní a duchovní obnově Klášter v Teplé. Významné je pro nás především také sbližování lidí z obou stran hranice. Stanovami spolku určené cíle jsme se dosud snažili naplnit podporou mnohých stavebních a pořádáním kulturních i duchovních akcí.

Aktuální stav

Spolek v současné době má kolem 200 členů, mezi nimi také členy z České republiky. Téměř třetinu členů tvoří bývalí obyvatelé sudet, někteří členové jsou i z Velké Británie, Francie a z Chile. Minimální roční členský příspěvek činí 15,- Euro. Jsme vděční i za dodatečné finanční dary.

Pozvání

V roce 1990 byl státem vyvlastněný areál kláštera navrácen nemajetnému řádu premonstrátů. Budovy byly díky třicetiletému užívání Československou armádou zcela neobyvatelné.V poválečné době byly vysídleno původní obyvatelstvo a opakovanými novými vlnami osidlování upadla Teplá a její okolí do letargie vykořeněnosti. Plzeňský biskup František Radkovský označuje dříve většinou katolické Chebsko včetně regionu Tepelska dnes jako jeden z "nejméně věřících regionů Evropy".

Pokud vám záleží na tom, aby se Klášter Teplá stal opět centrem pastorace, náboženského cítění a zbožnosti místem duchovní orientace, relaxace a duševního a tělesného posilnění místem péče o trpící lidi … tak nám pomozte tepelský klášter obnovit.


Předchozí Další »