Postní kuchyně - Kočičí tanec a zelí v bramborách

S radostí přinášíme další přírůstky do série Postní kuchyně!
Dnes se můžete těšit na kočičí tanec a zelí v bramborách.

Kočičí tanec
Suroviny: 300 g kroupy předem uvařené, 300 g čočka předem uvařená, větší cibule, stroužek česneku 3, sádlo nebo olej, majoránka nebo tymián, sůl, pepř
Cibuli pokrájíme na plátky nebo klínky. Pokud ji máme rádi jemnější, nakrájíme ji najemno. Přidáme do kastrolu trošku sádla (nebo oleje) a cibuli opečeme lehce dozlatova. Ke konci smažení přidáme dle chuti nasekaný česnek, kterým nemusíme šetřit, sušenou majoránku nebo tymián, pepř a vše necháme společně krátce osmažit a rozvonět. Do kastrolu přisypeme předem uvařenou čočku a kroupy, vše promícháme a necháme prohřát, nakonec dosolíme dle chuti. Podáváme s kysaným zelím nebo kyselou okurkou.

Pozn.: Recept funguje dobře a je to jednoduché. Řekla bych v nadsázce, že čím víc bylinek, tím lépe. Jídlo je to docela fajn, ale nemáte chuť se jím přímo přecpat a hlad se dostaví celkem brzy. (Pokud si k tomu nepřidáte pořádný štráfek uzeného:))
Několik hodin poté, co jsem tímto pokrmem nasytila všechny členy domácnosti mi bylo sděleno jedním ze strávníků, že název jídla výstižně popisuje jeho pocity při následném zažívání. Já jsem však
žádnou újmu neutrpěla.
Kamila Kozáková

Zelí v bramborách
Suroviny: Brambory, kysané zelí, kysaná smetana, máslo, sůl
Vařené a vystydlé brambory nakrájejte na plátky a dejte do pekáče vytřeného máslem. Na ně položte vrstvu posekaného kysaného zelí s trochou kysané smetany a pak položte druhou vrstvu brambor, zase vrstvu zelí, umáčkněte a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi půl hodinky (posolit si to můžete dle chuti). V poslední fázi ještě posypte brambory sýrem a dopečte.

Pozn.: Jídlu nelze co vytknout. Doma jsme si pochutnali a příprava není nijak náročná.
V receptu není přímo uvedeno, jakým sýrem se mají brambory posypat. Já jsem vylučovací metodou zvolila balkánský sýr a byla jsem naprosto spokojená, takže ho mohu doporučit. Ale dobře určitě poslouží i gouda, ementál... Prostě to, co vám chutná.
Eliška Radová


Zdroje:
https://www.toprecepty.cz/.../58366-kocici-tanec-kroupy.../
https://budejovice.rozhlas.cz/tradicni-postni-pokrmy-7059184