Kurz ikonopisectví

Přátelé,

Hroznatova akademie si Vás dovoluje pozvat na kurz ikonopisu, který proběhne od 24. do 27. 3. 2022 v klášteře premonstrátů Teplá.

Cílem této akce je ztišení a seznámení s tvorbou ikon – sakrálního křesťanského umění. Každý účastník by si vytvoří svoji vlastní ikonu, kterou si odnese s sebou domů. Tvorba ikony je především dílo modlitby, proto během kurzu budeme držet silentium. Při práci v dílně se zaposloucháme do duchovní hudby a duchovního slova, které by nám mělo být světlem při odhalování Boží krásy v ikonách. Seznámíme se s materiály, jakými jsou ikony tvořeny, vyzkoušíme si je v praxi. Pro dobrou práci je vhodné si předem promyslet, jakou ikonu by chtěl každý tvořit, případně si najít předlohu ikony ve velikosti cca 22 x 17 cm.

Budete-li chtít, můžeme výběr ikony předem konzultovat přes mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Správný výběr ikony je také velice důležitý, zvláště když člověk tvoří svoji první ikonu. Je lepší jednodušší téma, aby ikonopisec stačil ikonu během kurzu dokončit. Takže odhoďte ostych a klidně mi napište, ušetří nám to později čas. A navíc už předem se budete moci těšit na ikonu, kterou následně budete tvořit.

 

Cena kurzu činí 4.000,-- Kč
V ceně kurzu je zahrnuto:
Skripta o historii, teologii a praktické tvorbě ikon (cca 8 stran A4)
Materiál: dřevo velikosti 28x23 cm, klíh, plavená křída, plátno, smirkový papír, štětce, mixtion
(lepidlo na zlato) plátkové zlato, pigmenty – barvy, vajíčka, ocet, čistý líh, šelak

V klášteře je možnost ubytování v jedno, dvou i více lůžkových pokojích v celkové ceně od 600,- Kč do 1.500,- Kč na osobbu + možnost zajištění obědů dle dohody na místě.
Kurz bude začínat ve čtvrtek 24.3.2022 v 16 hod. Poté, co se všichni aklimatizujeme, začneme s tvorbou ikon. Měli bychom začít modlitbou, kterou vepíšeme do samotného dřeva ikony. Následně přilepíme plátno a vytvoříme tzv. levkaz, který budeme vrstvit na sebe. Mezitím, co vrstvy budou schnout, připravíme si předlohu ikony. Pro tento den to bude vlastně všechno, co můžeme udělat v přípravě dřeva.
V pátek budeme pokračovat v práci od 8:45 hod. Zaschnutý levkaz vyhladíme smirkovým papírem, vytvoříme nákres předlohy přímo na ikonu, začneme zlatit. Odpoledne bychom měli přistoupit k práci s barvami. Práce v dílně budou probíhat zhruba do 18:00 hod.

Sobota bude ve znamení pokračování v tvorbě nanášení barev. Během dne je možné ztišení v kapli. To bych i doporučil, protože modlitba k ikonám patří a také všechny smysly si mohou trochu odpočinout od samotného tvoření.

V neděli dopoledne budeme dokončovat svá díla, zalakujeme ikony šelakem. Tím budou ikony chráněny a připraveny na cestu do Vašich domovů. Při nedělní mši svaté budou ikony požehnány.
Kromě dobré nálady si vezměte s sebou, prosím, psací potřeby, pravítko, kružítko (případně si vzájemně půjčíme).

V případě zájmu o kurz obnovu se můžete hlásit na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.