Průběh vzorové obnovy kláštera

Vzorová obnova kláštera premonstrátů v Teplé přešla do svojí závěrečné fáze.

Zdroj: www.propamatky.info

Zmrtvýchvstání nyní prožívá klášter premonstrátů v Teplé na Chebsku. Od loňska je v něm měsíčně proinvestováno 20 milionů korun, rozsáhlá oprava jeho klíčových prostor, konventu a prelatury, skončí na přelomu roku.

V klášteře s návštěvností 25 tisíc lidí ročně vznikne multifunkční centrum pro kulturní a vzdělávací aktivity. Celkem jde do oprav 500 milionů korun, investice je největší v novodobé historii kláštera. „Cílem je vrátit objekt do stavu, v jakém byl zhruba na počátku 20. století. Standardně udržován byl totiž ještě během první republiky,“ uvedl Tomáš Karel, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti. Poté památka pustla, výrazně zchátral areál za socialismu, kdy v něm působila armáda. Tehdy byla zbořena i část objektů hospodářského zázemí.

Díky půlmiliardové podpoře z Integrovaného operačního programu se začalo s opravou podstatné části konventu a prelatury. „Byl tu velký problém s vlhkostí, řešilo se odvodnění, řešily se tradiční jílové izolace, které se dělaly nově, obnovovaly se odvodňovací kanály, které prochází objektem na řadě míst, některé byly ještě středověké, některé barokní,“ přiblížil ředitel Karel.

V objektech se dělají i veškeré instalace a prostory dostávají novodobé technologie. „Už jsme ve fázi, kdy řešíme instalace, restaurátorské práce, povrchové úpravy. Konvent, tedy dvě křídla kláštera, bude sloužit jako dílny a zázemí pro tvorbu ve výtvarných, divadelních a hudebních oborech, část reprezentativní, tedy opatský byt a prelatura, bude sloužit pro prezentaci toho, co se v konventu připraví,“ uvedl projektový manažer Václav Maršík, podle kterého se v objektu každý měsíc proinvestuje 20 milionů korun.

V klášteře se postupně obnovují i výmalby interiérů. Využívány jsou přitom unikátní metody, například na trhliny v klenbě odborníci používají speciální výztuhu. „Tvoří ji tkanina z uhlíkových vláken, na povrch konstrukce jsou přichycena epoxidovým lepidlem a opatřena na povrchu opět lepidlem a hrubším pískem, aby na to bylo možné provést definitivní úpravu,“ řekl vedoucí projektu Jiří Witzany. „Obnova kláštera v Teplé je obrovsky úspěšným projektem. Vidíme tu, jak je důležité umět čerpat evropské peníze,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman.

Projekt je zaměřen na využívání památky. „Bude tu fungovat výchovně-vzdělávací program pro zájemce z řad mateřských škol, základních i středních škol. Sloužit bude i základním uměleckým školám pro víkendová soustředění. Bude tu keramická, sochařská, rukodělná dílna, dílna na práci se dřevem, papírem, tiskařská dílna, literárně-dramatický sál, hudební zkušebny, výtvarný sál, multimediální dílna,“ uvedl manažer provozní fáze Tomáš Bartoníček.

IOP-logo