Slavnostní ukončení projektu vzorové obnovy a závěrečná konference

V pátek 26.června 2015 se završila jedna z dalších významných kapitol v historii kláštera, slavnostně byla dokončena vzorová obnova nejcenějších částí této významné památky a to prelatury a konventu.

Slavnostní zakončení projektu „Vzorová obnova národní kulturní památky Klášter premonstrátů Teplá“ a jeho předání řádu i veřejnosti proběhlo v pátek 26. 6. 2015. Po děkovné bohoslužbě, odhalila náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou a manažerem celého projektu rekonstrukce Václavem Maršíkem pamětní desku upomínající evropskou finanční pomoc při obnově kláštera. Ta včetně pětiletého archeologického průzkumu, který byl nejrozsáhlejším průzkumem tohoto typu u nás, trvala od roku 2009 až do letošního léta. Dokončené stavbě požehnal pan František Radkovský biskup plzeňský a následně společně s panem kardinálem Dominkem Dukou, tepelským opatem panem Filipem Zdeňkem Lobkowiczem a paní ministryní Karlou Šlechtovu přestřihli pásku, která pomyslně otevírá další novou kapitolu této významné památky na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje. Ministerstvo kultury zastupoval také poradce ministra Hermana Václav Jehlička, za jehož působení ve funkci ministra kultury náročná rekonstrukce kláštera začala. Na místě se sešlo řada dalších významných hostů veřejného života, místních samospráv, partnerů projektu a přátel kláštera v Teplé.

Kulturně vzdělávací středisko „Hroznatova akademie“ bude pokračovat v tradici regionálního centra kultury a vzdělání. Hroznatova akademie začne sloužit veřejnosti postupně od 1. července 2015. 

Po celý den byly rekonstruované prostory přístupné prohlídkám. Pro odbornou veřejnost byla připravena závěrečná konference, která umožnila hlouběji proniknout do detailů a průběhu vzorové obnovy. Cyklus prezentací ukázal nové a zároveň šetrné postupy v oblasti průzkumu, zajištění objektu proti vlhkosti, průběhy a postupy restaurování a celou řadu dalších zajímavostí. Podrobně průběh vzorové obnovy mapuje knižní podoba Kronika vzorové obnovy, kterou v blízské době zpřístupníme i v elektronické podobě. 

Také o nás napsali:
Klášter premonstrátů v Teplé se dnes oblékl do slavnostního rouchaKlášter premonstrátů v Teplé se dnes oblékl do slavnostního roucha

Náměstkyně Anna Matoušková se zúčastnila slavnostního ukončení rekonstrukce kláštera Teplá

Klášter v Teplé se znovu otevře lidem

Klášter v Teplé se po padesáti letech oblékl do slavnostního roucha. U otevření Hroznatovy akademie byl i plzeňský biskup

Krajské listy

Další fotografie naleznete:

Člověk a víra

Video galerie a reportáže:

Česká televize

Děkovná bohoslužba

20150626C

 

20150626H

 

IOP-logo